6L080M0 HP 80GB SATA 7.2K RPM 3.5" Hot Plug Hard Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 6L080M0
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- Hard Drive
- 80GB
- SATA
- Hot-plug
- 3.5-Inches
- Smart Carrier Tray Attached
- Part #: 6L080M0
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
A variety of tested HP-qualified SMART capable SATA Hard Drives offering data integrity and availability in hot-pluggable models. HP SATA 7200 rpm Hard Drives provide entry-level performance and high capacity for select Proliant servers. Before final certification all HP Serial-ATA Hard Drives are optimized for compatibility and functionality including support of SMART and HP System Insight Manager.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 80GB |
| Form Factor: | 3.5" LFF |
| External Data Transfer Rate: | 1.5 GB/sec |
| Type: | Hot Plug |
| Generation: | SATA |
| Device Supported: | Server |
| Average Seek Time: | 9ms |
| Interface: | (Serial ATA) |
| Rotational Speed: | 7200 rpm |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2.1 pounds |
| Height: | 1 in |
| Depth: | 7.2 in |
| Width: | 4.4 in |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Operating Temperature: | 122 °F |
Compatibility | ||
| ProLiant DL140 Gen1 | ProLiant DL320s | |
| ProLiant DL145 Gen1 | ProLiant DL360 Gen4/Gen4p | |
| ProLiant DL160 Gen5 | ProLiant DL385 Gen5p | |
| ProLiant DL165 Gen5/Gen5p | ProLiant ML110 Gen1/Gen2 | |
| ProLiant DL180 Gen1 | ProLiant ML150 Gen2/Gen3/Gen5 | |
| ProLiant DL185 Gen5 | ProLiant ML310 G2/G3/G4/G5/G5p | |
| ProLiant DL320 Gen3/G4/G5/G5p | ProLiant ML350 Gen4p/Gen5 | |